Митове за остлабването
митове за отслабването
Опитвате се да стопите излишните мазнини и да постигнете възможно най-добра форма?
В социалните мрежи и в google има много грешна информация и понякога за някои от вас е много трудно да я отсеят. Много от вас се доверявате на някои от известните инфлуенсъри и фитнес инструктори, заради тяхната популярност. Но много от тях понякога дават много грешна информация, на която вие се доверявате на сляпо. Също така във фитнес залите много често „нацепените батки“ ви дават съвети, които също са много далече от истината.
В тази статия ще обсъдим някои от най-големите заблуди за топенето на мазнини.
Мит 1: „Единственият начин да отслабнеш е като избягваш въглехидратите“
Това е така наречената „Кето диета“. Тя е популяризирана от звезди като Кортни Кардашиан и Хали Бери. Точно това кара милиони по цял свят да започнат да се хранят по този начин.
Да, кето диетата има плюсове, като виждаме в това проучване. И те са топене на излишните мазнини, намаляване на общия холестерол, нивата на триглицеридите и на кръвната захар. Но негативните ефекти също не са малко и не са за пренебрегване.
Но нека да разгледаме и негативните ефекти:
- Намалена издръжливост – проучване при 16 мъже и жени, за 4 дни на нисковъглехидратна(кето) диета показва по-лошо цялостно представяне при колоездачи в сравнение с тези, които са спазвали високо-въглехидратна диета
- Йо-Йо ефект – повечето хора, които не са професионални спортисти могат да спазват такъв тип диета, но въздържането от всякакъв тип въглехидратни храни в повечето случаи води до неконтролируемо преяждане след края на диетата. В някои случаи това продължава повече от 1-2 дни, което води до връщане на така трудно свалените килограми
- Дефицит на витамини и минерали – консумацията на под 50гр въглехидрати дневно ви ограничава в консумацията на плодове, зеленчуци, зърнени и бобови храни, което може да доведе до дефицит на важни за тялото ни витамини и минерали
- Отпадналост и депресия – когато консумирате на прекалено малко въглехидрати е много вероятно да сте постоянно изморени и да нямате желание за нищо
Както казахме нисковъглехидратните диети имат своите плюсове, но не са полезни за вас. Винаги е добре да има баланс и всички крайности никога не са полезни. Един добре балансиран хранителен режим, които има достатъчно протеин, мазнини и въглехидрати със сигурност е най-добрия вариант за топене на мазнини. И резултатите които можем да постигнем с такъв режим няма да са по-малки в сравнение с кето режима.
Мит 2: „Няма значение какво ядеш, стига да си в калориен дефицит“
Има значение от какви източници идват калориите, и то голямо. Много фитнес инструктори в днешно време се рекламират като изкушават хората с „хранителни режими“, които не изключват сладкиши, пици, чипсове и т.н. Дори аз бях свидетел на фитнес инструктор който показваше негов клиент, който яде всеки ден по 150-200гр нутела. И се опитваше да убеди хората, че това е здравословно защото неговия клиент отслабнал и дори изследванията му се били подобрили след края на режима.
Да, факт е че дори и с такъв начин на хранене ще стопите мазнини и ще влезнете във форма. Дори изследванията ще ви се подобрят, заради стопените мазнини. Но тъй като голяма част от калориите ще идват от захари и ненаситени мазнини, тогава най-вероятно няма да можете да си набавяте достатъчно протеин и наситени мазнини от храната. Недостатъчната консумация на протеин може да доведе до загуба на мускулна маса, а вие предполагам не искате просто да сте слаби и да изглеждате като скелет? В дългосрочен план такъв тип хранене не е полезен по никакъв начин. Отделно, че консумацията на бързи захари намалява инсулиновата чувствителност и ако сте предразположени, в дългосрочен план може да доведе до инсулинова резистентност.
Ако искате да сте здрави в дългосрочен план намалете до минимум консумацията на бързи захари, пържено, тесто и всякакъв тип вредни, за вашето здраве, храни.
митове за отслабването
Мит 3: „За да отслабнеш, трябва да гладуваш“
За това не мисля, че има нужда да цитирам проучвания за това колко е вредно да гладувате. Ако сте на мнение, че гладуването е начина да отслабнете значи най-вероятно за първи път четете нещо свързано със здравословното хранене и топенето на мазнини. И за това ви препоръчвам да прочетете тази статия!
митове за отслабването
Мит 4: „За да отслабнеш, консумирай храни с ниско съдържание на мазнини“ или „Мазнините са вредни“
Изключването на мазнините от храната не води до топене на мазнини. Тяхната консумация не само, че няма да забави топенето на мазнини, но ще донесе и редица позитиви.
Мазнините приети от храната не се превръщат в подкожни мазнини.
Често срещано е тези, които се опитват да отслабнат, да смятат, че винаги трябва да избягват мазни храни – или да консумират само нискомаслените версии. Не случайно по рафтовете в големите супермаркети често виждаме храни като например – прясно мляко с 0.1% мазнини, с етикет „Фитнес“ и още много такива подобни. Това е просто маркетингов трик на големите производители на хранителни продукти, само за да правят повече продажби. Това, разбира се, тръгва от Америка.
Публикация от Харвард – В статия на CNN.com от 6 октомври 2016 г. Лудвиг, професор в катедрата по хранене, пише че дългогодишните препоръки за избягване на мазнините в храната – от правителството и всички големи професионални асоциации по хранене – се основават на ограничени научни доказателства. Експерти, които промотираха диетите с ниско съдържание на мазнини, казаха, че това ще помогне на хората да останат слаби и здрави. Но вместо това нивата на затлъстяване и диабет скочиха.
Някои проучвания доказват, че високо-мазнинните диети водят дори до повече стопени мазнини от ниско-мазнинните.
Разбира се полезните мазнини са ненаситените и тялото ни се нуждае от тях, за да сме в добро здраве. Нашето тяло не може да произведе някои от тях и за това е нужно да си ги набавяме от храната. Те отговарят за регулирането на – важни хормони, телесната температура, имунитета, абсорбцията на витамините A, D, E и K.
Консумацията на ненаситени мазнини води до намаляване на лошия холестерол(LDL) и увеличаване на добрия холестерол(HDL). Само консумацията на транс мазнини е вредна и трябва да се избягва. Транс мазнини се съдържат в повечето полуфабрикати.
Наситените мазнини, които се съдържат в телешкото, свинското, сирената, млечните продукти и пр., се оказва че не са толкова вредни. Проучване не доказва консумацията на този тип мазнини да увеличава риска от сърдечносъдови заболявания. Проведени са още много проучвания, които дори доказват, че тяхната консумация може да доведе до намаляване на рискът от такъв тип заболявания. Но все пак е добре да се стремим към разнообразен хранителен режим, с по високо съдържание на доказано полезните ненаситени мазнини.
митове за отслабването
Мит 5: „Здравословната храна не е вкусна“
Истината е, че тези, които си мислят, че здравословната храна е безвкусна и еднообразна, обикновено не знаят как да я приготвят. Ще дам пример с овесените ядки, които повечето хора смятат за ужасно безвкусни, когато просто ги сварите с вода. Да така е, но кой яде например варен ориз без сол и без подправки? Същото е. Ако добавим на овеса подсладител без калории, канела и протеин на прах, той става убийствено вкусен. Много интересни рецепти за приготвяне на здравословна, нискокалорична храна може да намерите в Youtube канала ми.
Мит 6: „Можеш да ядеш плодове на корем и да отслабваш“
Да, разбира се, че в една ябълка 150гр има по-малко калории и захар в сравнение с 150гр шоколад. Но това не означава, че можете да ядете колкото искате плодове и да отслабвате. Плодовете също съдържат захари. По-голямата част от тях са от фруктоза, но все пак съдържат и малък процент глюкоза.

Фруктозата се метаболизира главно от черния дроб и се използва за запълване на гликогенните му депа, а излишъкът се преобразува в триглицериди, или по-просто казано подкожни мазнини. Точно заради това плодовете не ни дават енергия и не са подходящи за консумация преди силова тренировка. Фруктозата не стимулира отделянето на лептин и инсулин. Лептинът контролира апетита ни и неговата липса, при консумацията на плодове, води до много лесно преяждане, поради липсата на чувството за ситост. Точно за това не бива да прекалявате с плодовете, особено когато имате за цел топене на подкожни мазнини. Препоръчвам даже напълно да ги изключите от вашия хранителен режим за топене на мазнини.
Мит 6: „Пий тази добавка и отслабвай“
Да, разбира се, че хранителните добавки помагат за по-бързото топене на мазнини и някои от тях доказано са ефективни. Но това не значи, че те са магически хапчета! За съжаление, такива все още не съществуват!
Хранителните добавки работят и са ефективни, само когато спазвате добър хранителен режим. Можете сами да изготвите вашия хранителен режим или да се свържете с мен и аз да го изготвя специално за вас.
Мит 7: „Пази тази диета и отслабвай“
Поразрових се в гугъл и намерих следните „диети“: „Кето диета“, „Шоколадова диета“, „Картофена диета“, „Диета за отслабване и детоксикация с диня“ и още много.
Както казахме всички крайности не са полезни. И в google е пълно с всевъзможни глупости. Аз съм супер възмутен и не мога да разбера защо толкова невежи хора, пишат толкова много подвеждащи статии и залъгват хората!?
Всички тези „диети“ могат да ви докарат един куп здравословни проблеми с ендокринната система, храносмилателната система, отделителната система, имунната система и т.н. Те лишават тялото ви от основни макронутриенти(протеини, въглехидрати, мазнини) и микронутриенти (витамини и минерали), важни за нормалното му функциониране и доброто здравословно състояние.
Ще направя коментар само за последната „диета“ – „Диета за отслабване и детоксикация с диня“. Както казахме плодовете съдържат фруктоза, която се метаболизира в черния дроб. От там следва, че дори самото име на тази диета е абсурдно. Правилното име на диетата е: „Диета за отслабване и интоксикация с диня“. За всички останали диети коментара оставям на вас.
Мит 8: „Здравословните храни са скъпи“
Това е най-честото оправдание на много хора, които просто искат да си хапват каквото им се яде. Но реално погледнато когато се храните здравословно е възможно даже да пестите пари. Та дори да си поръчате една пица е поне 15лв, което се равнява на 1.5кг риба например. А това може да е вечерята Ви за 4-5дни…
Дори и да кажем ако не си поръчвате храна, а си готвите само вкъщи. Замислете се всички тортички, сладкиши, сосове, шунки, салами и пр., колко пари давате за тях?
Ако наистина имате желанието и волята да сте в добро здраве и добра физическа форма, тогава оставете оправданията и просто го направете!
митове за отслабването
Мит 9: „Яж често и по малко“
Това твърдение тръгва от състезателите по културизъм и се прави с много различна цел от просто топене на мазнини. Културистичното хранене не е темата на тази статия.
За последните 5-10 години има много проучвания, които доказват точно обратното. Фастингът 16-20 часа дневно и 2-3 хранения дневно, доказано имат много позитиви като:
- предпазва от затлъстяване и свързаните с него хронични заболявания
- подобрява цялостната физическа форма
- подпомага топенето на мазнини
- намалява риска от метаболитни заболявания
- намалява възпалителните процеси
- повишава автофагията
- устойчивост на стрес
- контролира кръвната захар
- повишава инсулиновата чувствителност и действа благоприятно при хора с инсулинова резистентност
- подобрява кръвното налягане, нивата на триглицеридите и намаля холестерола
- забързва метаболизма
- повишава отделянето на растежен хормон
- забавя процесите на стареене
Всички тези позитиви са доказани с проучвания!
митове за отслабването